Invitation: Kom tæt på DR's kommunalvalg 2025 - Århus
DR inviterer til et DR Deler-arrangement, hvor vi åbner dørene til vores dækning af kommunal- og regionsvalget frem mod den store valgdag den 18. november.
Hvordan dækker DR 102 forskellige valg - og hvorfor er det vigtigt?
Det er en af DR's fornemste opgaver at klæde danskerne på til at engagere sig i den offentlige debat og den demokratiske proces.
Derfor er dækningen af kommunal- og regionsvalget en kerneopgave for DR, som skal gøres mest relevant for flest. Kom og hør hvordan DR løfter den opgave, når 98 kommunalvalg og fire regionsvalg, skal gøres nærværende, lokale og relevant for alle danskere - uanset hvor i landet de bor, og om de er unge eller ældre. Vi præsenterer vores tilgang, formater og særlige initiativer, der skal sikre, at DR's dækning er tæt på virkeligheden.
Vi gør det hele to gange. Du kan enten tilmelde dig DR Deler i København den 6. oktober eller i Århus den 9. oktober.
Du kan tilmelde dig et af arrangementerne her.
Du kan møde:
Mads Damm Vesterby, ledende indlands- og distriktschef i DR Nyheder
Ditte Jensen, Chef for DR Ung
Camilla Rozenfeld, distriktschef DR Trekanten En af DR's særlige KV-korrespondenter
Vi glæder os til at se jer!